Dolum Toner Zararları Nelerdir?

Yazar Hakan Kıraç 14/03/2016 0 Yorum(lar)

Yazıcıların beklenildiği gibi kaliteli baskı yapabilmesinde doğru toner seçimi en önemli konulardan olmaktadır. Toner satın alma aşamasında müşteriler fiyat ve çeşit araştırması yaparlar. Bu araştırma sonucunda tonerlerin aslında orjinal dışında farklı çeşitleri olduğunu da rahatlıkla görebilirsiniz. Hatta muadil ve dolum toner olarak adlandırılan çeşitlerin, orjinal tonerler ile karşılaştırıldığındaki inanılmaz fiyat farkı oldukça göze çarpan bir gerçekliktir.

Burada temel olarak toner satın alma aşamasında, çeşitleri ve bu çeşitlerin tanımlamalarını göz önünde bulundurmalıyız. Orjinal bir toner zaten söz konusu modelin aynen karşılanması anlamına gelir ki bu da aynı zamanda  uçuk bir fiyat demektir. Halbuki muadil toner olarak adlandırılan tonerler, orjinallerden kıyasla neredeyse %50 daha uygun bir fiyat ile satılmaktadır.

 

Dolum Toner Nedir?

Dolum toner daha çok bitmiş bir tonerin tekrar doldurulması ile söz konusu olmaktadır. Bu doldurma işlemi ise daha çok toz olarak bilinen bir madde ile gerçekleştirilir. Bu dolum yapılmış toner evet çok daha uygun bir fiyat ile satılır ancak kimse size baskı kalitesi ve tonerin doluluk oranıyla ilgili bir garanti veremez. Dolayısıyla dolum toner tercih etmek yerine muadil toner satın almak çok daha doğru bir karardır.

Toner dolumu yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle farklı marka ve modellerin farklı teknolojilere sahip olduğunu bilmek ve her bir kartuş modeli için uygun dolum tozunu kullanmak önemlidir. Aksi takdirde gerek uzun vadede, gerekse de kısa vadede olsun, sisteminizi, cihazınızı tehlikeye atmış olursunuz ve dolum toner zararları kendisini göstermeye başlar.

 

Neden Muadil Toner Satın Almalısınız?

Muadil bir toneri satın almanız sebepleri arasında orjinaller ile kıyaslama yapmıştık. Bu kıyaslamayı özellikle dolum tonerler ile yapmamız gerekirse, yine muadil olarak tanımlanan tonerler ön plana çıkacaktır. Her ne kadar muadil tonerler fiyat bakımından dolum toner yada toner dolumundan biraz daha yüksek olsa bile, orjinal toner ile muadilleri kıyaslama yaptığımızda, muadil toner satın almanın hem daha ekonomik hem de kaliteli bir tercih olduğunu söylememiz mümkündür.

 

Dolum toner ve Muadil toner karşılaştırması;

  • Dolum tonerin baskı kalitesi, muadil toner ile kıyaslanamaz. Çünkü muadil toner, orjinal tonerin baskı kalitesinden sadece %5 eksik iken, söz konusu dolum toner olduğunda eksiklik oranının %50’yi bulduğunu söyleyebiliriz.
  • Dolum toner çok daha uygun bir fiyata bulunabilir ancak muadil tonere kıyasla baskı kalitesizliği ve yazıcınızda ortaya çıkarması muhtemel zararlar düşünüldüğünde, uygun fiyatlı olması tek başına yeterli bir sebep olmamaktadır.

Dolum tonerin tam olarak dolduğunu söylemek doğru değildir. Bu nedenle sayfa sayısı arasında da bariz bir fark vardır. Mudail tonerin çıkarabileceğiniz sayfa sayısı ile aynı zamanda sayfa kalitesini, dolum bir toner ile kıyaslarsak neredeyse %50 fark olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yorum yazın

Loading...
Loading...